Filmy

„Dni, na które czekamy”
(oryg. „Good Things Await”, reż. Phie Ambo, Dania, 2014, 91 min.)

Poniedziałek – 4.09.2017, godz. 20:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5

Niels Stokholm od 1975 roku wraz z żoną Ritą jest właścicielem jednego najsłynniejszych ekologicznych gospodarstw w Danii o nazwie Thorshøjgaard. Film w medytacyjny sposób portretuje zupełnie wyjątkową życiową misję, jaką pełni ta niezwykła para rolników, szanujących naturę, traktujących świat jako miejsce harmonii, które powinno rozwijać się w zrównoważony sposób po to, aby zapewnić wszystkim istotom zdrową i bezpieczną przyszłość.

„Rowery kontra samochody”
(oryg. „Bikes versus Cars”, reż. Fredrik Gertten, Szwecja, 2014, 90 min.)

Niedziela – 10.09.2017, godz. 20:00
Kino plenerowe – Zwierzyniec, Park Konstytucji 3 Maja

Aktywiści z całego świata przekonują, że rower to skuteczne narzędzie do zmiany otaczającej rzeczywistości. Radykalna rewolucja w tym zakresie jest potrzebna, jeśli chcemy ochronić świat przed pogłębiającymi się zmianami klimatycznymi. Film pokazuje, co by się stało, gdyby dzisiaj więcej miast funkcjonowało jak Amsterdam i Kopenhaga, gdzie 40% mieszkańców codziennie porusza się rowerem.

„Z nurtem życia”
(reż. Krzysztof Sarapata i Tomasz Kotaś, Polska, 2017, 52 min.)

Niedziela – 10.09.2017, godz. 21:45
Kino plenerowe – Zwierzyniec, Park Konstytucji 3 Maja

Autorski film przyrodniczo-dokumentalny, który pokazuje piękno przyrody oraz magiczne zakątki rzeki Skawy na tle nowo budowanego zbiornika wodnego w Świnnej Porębie w Małopolsce. To pierwszy polski dokument realizowany w technologii RAW. Fenomenalne obrazy dopełniają wysublimowane dźwięki przyrody wraz z muzyką, która skomponowana jest specjalnie na potrzeby filmu przez białostoczanina – Marka Kubika.

„Yes Meni idą na rewolucję”
(oryg. „The Yes Men Are Revolting”, reż. Andy Bilchbaum, Mike Bonano, Laura Nix, USA, 2014, 92 min.)

Poniedziałek – 11.09.2017, godz. 20:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5

Bohaterów dwóch filmów: „Yes Meni” i „Yes Meni naprawiają świat” w trzecim filmie czeka największe jak do tej pory wyzwanie, czyli zmiany klimatyczne na Ziemi. Jednak to nie tylko zabawna i zaskakująca relacja z ich ostatnich interwencji, lecz również ciekawe studium charakterów rewolucjonistów. Pokazanie, kim tak naprawdę są ludzie, po kampaniach których zwoływane są kryzysowe spotkania zarządów korporacji, pozwala z nadzieją spojrzeć na aktywizm polityczny oraz na ideę walki o zmianę świata na lepszy.

„Królestwo”
(oryg. „Les saisons”, reż. Jacques Perrin, Jacques Cluzaud, Francja/Niemcy, 2015, 97 min.)

Poniedziałek – 18.09.2017, godz. 20:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5

Twórcy “Mikrokosmosu” tym razem zapraszają nas do niezwykłego świata prapuszczy, aby oczami jej mieszkańców odkryć przed nami historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych. Zapierające dech w piersiach ujęcia zwierząt, fenomenalne obrazy przyrody i wyjątkowa rola Puszczy Białowieskiej, jedynego miejsca, które oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu. „Królestwo” to wspaniałe kinowe doświadczenie i niesamowita edukacyjna przygoda.

„Zjedz to”
(oryg. „Just Eat It: A Food Waste Story”, reż. Grant Baldwin, Kanada/USA/Wielka Brytania, 2014, 75 min.)

Poniedziałek – 25.09.2017, godz. 20:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5

Jedzenie to obsesja naszych czasów. Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach.